TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S12-12S6
983-0S12-12S6 picture photo
Mfg. Part Number
983-0S12-12S6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
983-0S12-12S6.pdf
Availability of 983-0S12-12S6
QUANTITY
983-0S12-12S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S12-12S6
Internal Part NumberEIS-983-0S12-12S6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S12-12S6
Related Links983-0S, 983-0S12-12S6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S12-12S6 Details Description
Related parts for 983-0S12-12S6
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V T2H 1206 datasheet.pdf
SIGNAL ISOLATOR 3WAY 24VDC datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 3A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf