TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S12-12S7
983-0S12-12S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-0S12-12S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
983-0S12-12S7.pdf
Availability of 983-0S12-12S7
QUANTITY
983-0S12-12S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S12-12S7
Internal Part NumberEIS-983-0S12-12S7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S12-12S7
Related Links983-0S, 983-0S12-12S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S12-12S7 Details Description
Related parts for 983-0S12-12S7
FUSE REELED TERM 12-14 GAUGE datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 2GBPS 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MAT ANTI-FATIGUE BLK 1/2'X3'X5' datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-24AWG TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf