TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S24-61P7-L
983-0S24-61P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0S24-61P7-L
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
983-0S24-61P7-L.pdf
Availability of 983-0S24-61P7-L
QUANTITY
983-0S24-61P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S24-61P7-L
Internal Part NumberEIS-983-0S24-61P7-L
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation7
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S24-61P7-L
Related Links983-0S2, 983-0S24-61P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S24-61P7-L Details Description
Related parts for 983-0S24-61P7-L
POLARIZING KEY 1= STRIP OF 10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2ROW VERT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf