TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S28-42PN-L
983-0S28-42PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0S28-42PN-L
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 42POS PIN
Datasheet Download
983-0S28-42PN-L.pdf
Availability of 983-0S28-42PN-L
QUANTITY
983-0S28-42PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S28-42PN-L
Internal Part NumberEIS-983-0S28-42PN-L
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S28-42PN-L
Related Links983-0S2, 983-0S28-42PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S28-42PN-L Details Description
Related parts for 983-0S28-42PN-L
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 45W H-31265 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf