TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE12-12PN-L
983-0SE12-12PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE12-12PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
983-0SE12-12PN-L.pdf
Availability of 983-0SE12-12PN-L
QUANTITY
983-0SE12-12PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE12-12PN-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE12-12PN-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE12-12PN-L
Related Links983-0SE1, 983-0SE12-12PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE12-12PN-L Details Description
Related parts for 983-0SE12-12PN-L
RES SMD 390 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 50POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LIMIT SW,ROTATION LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 M40 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf