TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE12-12PN
983-0SE12-12PN picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE12-12PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
983-0SE12-12PN.pdf
Availability of 983-0SE12-12PN
QUANTITY
983-0SE12-12PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE12-12PN
Internal Part NumberEIS-983-0SE12-12PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE12-12PN
Related Links983-0SE, 983-0SE12-12PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE12-12PN Details Description
Related parts for 983-0SE12-12PN
RES 221K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
GDT 250V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 210MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 88POS datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 24 POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf