TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE16-24S6
983-0SE16-24S6 picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE16-24S6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
983-0SE16-24S6.pdf
Availability of 983-0SE16-24S6
QUANTITY
983-0SE16-24S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE16-24S6
Internal Part NumberEIS-983-0SE16-24S6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE16-24S6
Related Links983-0SE, 983-0SE16-24S6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE16-24S6 Details Description
Related parts for 983-0SE16-24S6
RES ARRAY 8 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 25' UHFM UHFM datasheet.pdf
CONN TWINAX PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2COAX+6LV PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 1:9 134MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 PIN J/N RE datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf