TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE18-14SN
983-0SE18-14SN picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE18-14SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
983-0SE18-14SN.pdf
Availability of 983-0SE18-14SN
QUANTITY
983-0SE18-14SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE18-14SN
Internal Part NumberEIS-983-0SE18-14SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE18-14SN
Related Links983-0SE, 983-0SE18-14SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE18-14SN Details Description
Related parts for 983-0SE18-14SN
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-323 datasheet.pdf
CONN RP-TNC JACK 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE SOT234 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
HS ASSY CLIP datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 6 PIN RIGHT ANG datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CONV DC-DC 10W 5V 2A MED datasheet.pdf