TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE18-31P6-L
983-0SE18-31P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE18-31P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN
Datasheet Download
983-0SE18-31P6-L.pdf
Availability of 983-0SE18-31P6-L
QUANTITY
983-0SE18-31P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE18-31P6-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE18-31P6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE18-31P6-L
Related Links983-0SE1, 983-0SE18-31P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE18-31P6-L Details Description
Related parts for 983-0SE18-31P6-L
CONN PLUG 16POS DOUBLE CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 15.4OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1900PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf