TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE18-31S6-L
983-0SE18-31S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE18-31S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
983-0SE18-31S6-L.pdf
Availability of 983-0SE18-31S6-L
QUANTITY
983-0SE18-31S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE18-31S6-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE18-31S6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE18-31S6-L
Related Links983-0SE1, 983-0SE18-31S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE18-31S6-L Details Description
Related parts for 983-0SE18-31S6-L
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA DO35 datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10MSOP datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.04V 400MW SOD323F datasheet.pdf
BNB ZACK STRIP 10-SECTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf