TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE20-39S6-L
983-0SE20-39S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE20-39S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
983-0SE20-39S6-L.pdf
Availability of 983-0SE20-39S6-L
QUANTITY
983-0SE20-39S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE20-39S6-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE20-39S6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE20-39S6-L
Related Links983-0SE2, 983-0SE20-39S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE20-39S6-L Details Description
Related parts for 983-0SE20-39S6-L
IC REG BCK ADJ 0.3A SYNC SOT23-6 datasheet.pdf
START-STOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH SPST 2 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 40A 2P/3P datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf