TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE22-19S6-L
983-0SE22-19S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE22-19S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
983-0SE22-19S6-L.pdf
Availability of 983-0SE22-19S6-L
QUANTITY
983-0SE22-19S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE22-19S6-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE22-19S6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE22-19S6-L
Related Links983-0SE2, 983-0SE22-19S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE22-19S6-L Details Description
Related parts for 983-0SE22-19S6-L
CONN HEADER 4POS VERT .163 AU datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V datasheet.pdf
IC BUFF/LVL SHFTR N-INV 5TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V JB 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 100MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 16MX16 54TSOP datasheet.pdf
IC EEPROM BUS 2KBIT 8MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.82UF RADIAL datasheet.pdf
FUSE 1400A 900V 3BKN/90 AR datasheet.pdf