TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE22-19SN
983-0SE22-19SN picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE22-19SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
983-0SE22-19SN.pdf
Availability of 983-0SE22-19SN
QUANTITY
983-0SE22-19SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE22-19SN
Internal Part NumberEIS-983-0SE22-19SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE22-19SN
Related Links983-0SE, 983-0SE22-19SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE22-19SN Details Description
Related parts for 983-0SE22-19SN
CONN RCPT LOPRO DL 64POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
HOUSING,SKT,R MODULE datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 121 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.98 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf