TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE28-42SN-L
983-0SE28-42SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE28-42SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 42POS SKT
Datasheet Download
983-0SE28-42SN-L.pdf
Availability of 983-0SE28-42SN-L
QUANTITY
983-0SE28-42SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE28-42SN-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE28-42SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE28-42SN-L
Related Links983-0SE2, 983-0SE28-42SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE28-42SN-L Details Description
Related parts for 983-0SE28-42SN-L
RES ARRAY 2 RES 820 OHM 0606 datasheet.pdf
BRUSH CONDUCTIVE LONG HANDL 30MM datasheet.pdf
RES SMD 16.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES KIT 10-332K 1/10W 2200PCS datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf