TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K12-12P7
983-6K12-12P7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6K12-12P7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6K12-12P7.pdf
Availability of 983-6K12-12P7
QUANTITY
983-6K12-12P7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K12-12P7
Internal Part NumberEIS-983-6K12-12P7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K12-12P7
Related Links983-6K, 983-6K12-12P7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K12-12P7 Details Description
Related parts for 983-6K12-12P7
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.524A 269 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MODULE U.FL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CONTROL MODULE S-LINK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf