TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K12-12SN-L
983-6K12-12SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6K12-12SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
983-6K12-12SN-L.pdf
Availability of 983-6K12-12SN-L
QUANTITY
983-6K12-12SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K12-12SN-L
Internal Part NumberEIS-983-6K12-12SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K12-12SN-L
Related Links983-6K1, 983-6K12-12SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K12-12SN-L Details Description
Related parts for 983-6K12-12SN-L
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
SW SNAP ACT SPDT 15A 0.187" 125V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
63314A118 PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
STRAIGHT UNION datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf