TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K14-15P6-L
983-6K14-15P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6K14-15P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
983-6K14-15P6-L.pdf
Availability of 983-6K14-15P6-L
QUANTITY
983-6K14-15P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K14-15P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6K14-15P6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K14-15P6-L
Related Links983-6K1, 983-6K14-15P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K14-15P6-L Details Description
Related parts for 983-6K14-15P6-L
RES 220K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 800A 2220 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 0805 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf