TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K14-15S7
983-6K14-15S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6K14-15S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6K14-15S7.pdf
Availability of 983-6K14-15S7
QUANTITY
983-6K14-15S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K14-15S7
Internal Part NumberEIS-983-6K14-15S7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K14-15S7
Related Links983-6K, 983-6K14-15S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K14-15S7 Details Description
Related parts for 983-6K14-15S7
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC POS HV HOT-SWAP CTRLR 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CBL TIE LOCK NAT 4.52" datasheet.pdf
DSUB 62 M CRIMP NM datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf