TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K18-14P6-L
983-6K18-14P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6K18-14P6-L
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN
Datasheet Download
983-6K18-14P6-L.pdf
Availability of 983-6K18-14P6-L
QUANTITY
983-6K18-14P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K18-14P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6K18-14P6-L
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K18-14P6-L
Related Links983-6K1, 983-6K18-14P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K18-14P6-L Details Description
Related parts for 983-6K18-14P6-L
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 32POS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 550MA 670 MOHM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 9/16" datasheet.pdf
1/2" CIRCLES - 5/PK datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
15POS M FILT TY1 SC 20AWG datasheet.pdf