TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K18-14S7-L
983-6K18-14S7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6K18-14S7-L
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS SKT
Datasheet Download
983-6K18-14S7-L.pdf
Availability of 983-6K18-14S7-L
QUANTITY
983-6K18-14S7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K18-14S7-L
Internal Part NumberEIS-983-6K18-14S7-L
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K18-14S7-L
Related Links983-6K1, 983-6K18-14S7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K18-14S7-L Details Description
Related parts for 983-6K18-14S7-L
DC/DC CONVERTER 1.2V 8W datasheet.pdf
TERM BLOCK CARD EDGE 15POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CTLR OVP W/FET 5.80V 8-UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 36POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 150V TO-220AB datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf