TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K20-39S7
983-6K20-39S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6K20-39S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6K20-39S7.pdf
Availability of 983-6K20-39S7
QUANTITY
983-6K20-39S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K20-39S7
Internal Part NumberEIS-983-6K20-39S7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K20-39S7
Related Links983-6K, 983-6K20-39S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K20-39S7 Details Description
Related parts for 983-6K20-39S7
CAP CER 1200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BOOM STAND WITH MOUNTING POST datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 400MA DO213 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A DL SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400V RADIAL datasheet.pdf