TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K20-41S6-L
983-6K20-41S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6K20-41S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
983-6K20-41S6-L.pdf
Availability of 983-6K20-41S6-L
QUANTITY
983-6K20-41S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K20-41S6-L
Internal Part NumberEIS-983-6K20-41S6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K20-41S6-L
Related Links983-6K2, 983-6K20-41S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K20-41S6-L Details Description
Related parts for 983-6K20-41S6-L
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
INDUCTIVE SENSOR M12 8MM PNP NO datasheet.pdf
SHEET METAL SCREW HEX SLOTTED #6 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.25A 240 MOHM TH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1300W datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
LJT 30C 10#20 13#16 3#8(TWINAX datasheet.pdf
100UF 450V 22X35MM 85C 15000H datasheet.pdf