TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K28-42S6
983-6K28-42S6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6K28-42S6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 42POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6K28-42S6.pdf
Availability of 983-6K28-42S6
QUANTITY
983-6K28-42S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K28-42S6
Internal Part NumberEIS-983-6K28-42S6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K28-42S6
Related Links983-6K, 983-6K28-42S6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K28-42S6 Details Description
Related parts for 983-6K28-42S6
CONV DC/DC OPEN FRM 2.5V OUT 30W datasheet.pdf
TOOL DIE AMPLI-BOND 69051 4AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 658MA 460 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SOIC datasheet.pdf
MINITEK II RA HDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 4W datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC datasheet.pdf