TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE10-05PN-L
983-6KE10-05PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE10-05PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN
Datasheet Download
983-6KE10-05PN-L.pdf
Availability of 983-6KE10-05PN-L
QUANTITY
983-6KE10-05PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE10-05PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE10-05PN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE10-05PN-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE10-05PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE10-05PN-L Details Description
Related parts for 983-6KE10-05PN-L
IC XDCP 128-TAP 50KOHM 10-MSOP datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SW ANLG QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IND 10MM FLAT BLUE DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD SD 2GB datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 56MA 53 OHM TH datasheet.pdf