TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE12-03S7
983-6KE12-03S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE12-03S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6KE12-03S7.pdf
Availability of 983-6KE12-03S7
QUANTITY
983-6KE12-03S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE12-03S7
Internal Part NumberEIS-983-6KE12-03S7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE12-03S7
Related Links983-6KE, 983-6KE12-03S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE12-03S7 Details Description
Related parts for 983-6KE12-03S7
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/2.5V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 11.4VWM 21VC BPKG AXL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.2A 155 MOHM TH datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 12A HIGH SPEED datasheet.pdf