TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE12-12P8-L
983-6KE12-12P8-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE12-12P8-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
983-6KE12-12P8-L.pdf
Availability of 983-6KE12-12P8-L
QUANTITY
983-6KE12-12P8-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE12-12P8-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE12-12P8-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation8
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE12-12P8-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE12-12P8-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE12-12P8-L Details Description
Related parts for 983-6KE12-12P8-L
RES 600 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.04A 240 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
A5 1.5KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf