TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE14-12S7-L
983-6KE14-12S7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE14-12S7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
983-6KE14-12S7-L.pdf
Availability of 983-6KE14-12S7-L
QUANTITY
983-6KE14-12S7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE14-12S7-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE14-12S7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE14-12S7-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE14-12S7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE14-12S7-L Details Description
Related parts for 983-6KE14-12S7-L
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
QUICKIE* II HEADER datasheet.pdf
CRYPTO PROGRAMMER BOARD 8-TSSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 667MA 10W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP MICA 12PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf