TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE14-15PN
983-6KE14-15PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE14-15PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE14-15PN.pdf
Availability of 983-6KE14-15PN
QUANTITY
983-6KE14-15PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE14-15PN
Internal Part NumberEIS-983-6KE14-15PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE14-15PN
Related Links983-6KE, 983-6KE14-15PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE14-15PN Details Description
Related parts for 983-6KE14-15PN
RES 10 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 10BIT FET 24-TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 16MLF datasheet.pdf
IC OPAMP GP 22MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET OUTPUT 6-SOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/1.8V 0.15A SOT26 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
2X6 PIN HEADER PACK OF 5 datasheet.pdf
MICRO 9C S 10" YEL JACKP NI datasheet.pdf