TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE14-15PN
983-6KE14-15PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE14-15PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE14-15PN.pdf
Availability of 983-6KE14-15PN
QUANTITY
983-6KE14-15PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE14-15PN
Internal Part NumberEIS-983-6KE14-15PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE14-15PN
Related Links983-6KE, 983-6KE14-15PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE14-15PN Details Description
Related parts for 983-6KE14-15PN
BIT SET ASSORTED W/HOLDER 6PC datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 48VIN 5V NEG-EN datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL PERIPHERAL DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.021A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf