TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE16-10P6
983-6KE16-10P6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE16-10P6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE16-10P6.pdf
Availability of 983-6KE16-10P6
QUANTITY
983-6KE16-10P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE16-10P6
Internal Part NumberEIS-983-6KE16-10P6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE16-10P6
Related Links983-6KE, 983-6KE16-10P6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE16-10P6 Details Description
Related parts for 983-6KE16-10P6
IC D-TYPE POS TRG SNGL US8 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 18V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG .156 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf