TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE16-10P7-L
983-6KE16-10P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE16-10P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN
Datasheet Download
983-6KE16-10P7-L.pdf
Availability of 983-6KE16-10P7-L
QUANTITY
983-6KE16-10P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE16-10P7-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE16-10P7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE16-10P7-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE16-10P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE16-10P7-L Details Description
Related parts for 983-6KE16-10P7-L
SENSOR 1PSIG 4V DUAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 133MHZ 20QSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 409MA 1.2 OHM datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf