TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE16-10S6
983-6KE16-10S6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE16-10S6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6KE16-10S6.pdf
Availability of 983-6KE16-10S6
QUANTITY
983-6KE16-10S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE16-10S6
Internal Part NumberEIS-983-6KE16-10S6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE16-10S6
Related Links983-6KE, 983-6KE16-10S6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE16-10S6 Details Description
Related parts for 983-6KE16-10S6
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM DC3W-NC datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 4MM RING datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 300MA SOD80 datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 6.75" datasheet.pdf
RING, LOCKING datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 20A datasheet.pdf