TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE16-24P6-L
983-6KE16-24P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE16-24P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
983-6KE16-24P6-L.pdf
Availability of 983-6KE16-24P6-L
QUANTITY
983-6KE16-24P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE16-24P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE16-24P6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE16-24P6-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE16-24P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE16-24P6-L Details Description
Related parts for 983-6KE16-24P6-L
IC COMP/REF OD ACTIVE HI SC70-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 2.3A 152 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 43.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf