TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE16-24P6
983-6KE16-24P6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE16-24P6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE16-24P6.pdf
Availability of 983-6KE16-24P6
QUANTITY
983-6KE16-24P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE16-24P6
Internal Part NumberEIS-983-6KE16-24P6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE16-24P6
Related Links983-6KE, 983-6KE16-24P6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE16-24P6 Details Description
Related parts for 983-6KE16-24P6
CONN HOOD TOP ENTRY SZB48 PG29 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf