TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE16-24S6
983-6KE16-24S6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE16-24S6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6KE16-24S6.pdf
Availability of 983-6KE16-24S6
QUANTITY
983-6KE16-24S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE16-24S6
Internal Part NumberEIS-983-6KE16-24S6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE16-24S6
Related Links983-6KE, 983-6KE16-24S6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE16-24S6 Details Description
Related parts for 983-6KE16-24S6
ANT 8.1DBI 65" BASE STATION W/N datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
FINISH UNITIZED WHEEL 3" 5A MED datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 58MA 13.8 OHM SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 15A AC/DC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 9.9 X 9.9M datasheet.pdf
MICRO 15C S 8" WHT JACKS datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf