TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE18-31S6
983-6KE18-31S6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE18-31S6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6KE18-31S6.pdf
Availability of 983-6KE18-31S6
QUANTITY
983-6KE18-31S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE18-31S6
Internal Part NumberEIS-983-6KE18-31S6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE18-31S6
Related Links983-6KE, 983-6KE18-31S6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE18-31S6 Details Description
Related parts for 983-6KE18-31S6
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8XXL M50 datasheet.pdf
CORD SJT 14AWG 3COND 1.5M datasheet.pdf
PHOTOINTERUPTER TRANSMISSIVE datasheet.pdf
CABLE USB MINI A - MINI B 1M BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
100UF 63V 10X30MM 85C 15000H datasheet.pdf