TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE18-31SN-L
983-6KE18-31SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE18-31SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT
Datasheet Download
983-6KE18-31SN-L.pdf
Availability of 983-6KE18-31SN-L
QUANTITY
983-6KE18-31SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE18-31SN-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE18-31SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE18-31SN-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE18-31SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE18-31SN-L Details Description
Related parts for 983-6KE18-31SN-L
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL LVPECL 8-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX WAN MULTI-MODE 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC P600 datasheet.pdf
GUIDE POST 6MM datasheet.pdf