TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-39SN-L
983-6KE20-39SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-39SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT
Datasheet Download
983-6KE20-39SN-L.pdf
Availability of 983-6KE20-39SN-L
QUANTITY
983-6KE20-39SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-39SN-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-39SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-39SN-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE20-39SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-39SN-L Details Description
Related parts for 983-6KE20-39SN-L
PCB COPPERCLAD 12X12 1/16" 2SIDE datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 650MA 660 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SOD123FL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
IC REG BCK BST 3.3V 1.2A 20WLCSP datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC SLP0402P2X3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 3.9A datasheet.pdf