TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-39SN
983-6KE20-39SN picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-39SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6KE20-39SN.pdf
Availability of 983-6KE20-39SN
QUANTITY
983-6KE20-39SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-39SN
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-39SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-39SN
Related Links983-6KE, 983-6KE20-39SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-39SN Details Description
Related parts for 983-6KE20-39SN
JUMPER-H1500TR/A2015R/H1500TR 5" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/SOCKETS SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
11P MTA156 QUAD ASSY W/O TB L datasheet.pdf
IC IGNITION COIL DRIVER POWERSO1 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf