TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-41PN-L
983-6KE20-41PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-41PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
983-6KE20-41PN-L.pdf
Availability of 983-6KE20-41PN-L
QUANTITY
983-6KE20-41PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-41PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-41PN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-41PN-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE20-41PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-41PN-L Details Description
Related parts for 983-6KE20-41PN-L
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit datasheet.pdf
REG SW 2.5V 6A VERT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 34POS datasheet.pdf
GRACE INERTIA CONNECTOR 6.2MM PI datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
26500 16C 16#16 S BY RECP WC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC 34PQFN datasheet.pdf