TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-41PN
983-6KE20-41PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-41PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE20-41PN.pdf
Availability of 983-6KE20-41PN
QUANTITY
983-6KE20-41PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-41PN
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-41PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-41PN
Related Links983-6KE, 983-6KE20-41PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-41PN Details Description
Related parts for 983-6KE20-41PN
CONN POWER JACK 2.1MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 10A TO220F datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CABLE ETHERNET PLUG-PLUG 10M datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf