TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-41S6-L
983-6KE20-41S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-41S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
983-6KE20-41S6-L.pdf
Availability of 983-6KE20-41S6-L
QUANTITY
983-6KE20-41S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-41S6-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-41S6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-41S6-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE20-41S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-41S6-L Details Description
Related parts for 983-6KE20-41S6-L
IDC CABLE-ASS14A/ AE14G / APR14A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 50A DPAK datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS232 5V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO DIFF OUT SD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 400MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
HAR-BUS HM SCHIRMBL. REIHE Z, TY datasheet.pdf
IGBT 650V 74A 255W PG-TO247-3 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 240VAC datasheet.pdf