TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-41S7
983-6KE20-41S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-41S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6KE20-41S7.pdf
Availability of 983-6KE20-41S7
QUANTITY
983-6KE20-41S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-41S7
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-41S7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-41S7
Related Links983-6KE, 983-6KE20-41S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-41S7 Details Description
Related parts for 983-6KE20-41S7
RES SMD 2.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO-262 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4673SD datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 25POS .050 THRUHL datasheet.pdf
MICRO 9 F 120" RBW JACKP datasheet.pdf