TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE22-55PN
983-6KE22-55PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE22-55PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE22-55PN.pdf
Availability of 983-6KE22-55PN
QUANTITY
983-6KE22-55PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE22-55PN
Internal Part NumberEIS-983-6KE22-55PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE22-55PN
Related Links983-6KE, 983-6KE22-55PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE22-55PN Details Description
Related parts for 983-6KE22-55PN
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 480KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
INSERT MALE 4POS+2 FIBER CRIMP datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 SKT RECP datasheet.pdf
TV 19C 17#22D 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
2200UF 10V 10X20MM 105C 2000H datasheet.pdf