TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE22-55S7-L
983-6KE22-55S7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE22-55S7-L
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
983-6KE22-55S7-L.pdf
Availability of 983-6KE22-55S7-L
QUANTITY
983-6KE22-55S7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE22-55S7-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE22-55S7-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE22-55S7-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE22-55S7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE22-55S7-L Details Description
Related parts for 983-6KE22-55S7-L
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
GDT 420V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58 20AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.35A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 20POS .156 30AU datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf