TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE22-55SN-L
983-6KE22-55SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE22-55SN-L
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
983-6KE22-55SN-L.pdf
Availability of 983-6KE22-55SN-L
QUANTITY
983-6KE22-55SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE22-55SN-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE22-55SN-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE22-55SN-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE22-55SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE22-55SN-L Details Description
Related parts for 983-6KE22-55SN-L
PHOTODIODE BLUE 1.55MM SQ T1 3/4 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 10MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 440MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.05A 210 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 20 CONTA datasheet.pdf
30+30 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 12A datasheet.pdf
CAP CER 15PF 7.5KV datasheet.pdf