TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE28-42PN
983-6KE28-42PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE28-42PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 42POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE28-42PN.pdf
Availability of 983-6KE28-42PN
QUANTITY
983-6KE28-42PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE28-42PN
Internal Part NumberEIS-983-6KE28-42PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE28-42PN
Related Links983-6KE, 983-6KE28-42PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE28-42PN Details Description
Related parts for 983-6KE28-42PN
ADAPTER MOD RJ45 8WAY TIP/RING datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM PNP-NO UNSHLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 25POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 4DIG 0.56" TH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf