TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S14-12P7-L
983-6S14-12P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S14-12P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
983-6S14-12P7-L.pdf
Availability of 983-6S14-12P7-L
QUANTITY
983-6S14-12P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S14-12P7-L
Internal Part NumberEIS-983-6S14-12P7-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S14-12P7-L
Related Links983-6S1, 983-6S14-12P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S14-12P7-L Details Description
Related parts for 983-6S14-12P7-L
RES SMD 562K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 100G OHM 20% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16WSON datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HARDWARE KIT PANEL MT MULTIBEA datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 3V datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMB AEQ datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf