TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S14-12PN
983-6S14-12PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6S14-12PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6S14-12PN.pdf
Availability of 983-6S14-12PN
QUANTITY
983-6S14-12PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S14-12PN
Internal Part NumberEIS-983-6S14-12PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S14-12PN
Related Links983-6S, 983-6S14-12PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S14-12PN Details Description
Related parts for 983-6S14-12PN
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT-LEVEL TRANSLATOR 14-QFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A TO220FP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 32VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
11P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 901FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf