TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S14-12S7-L
983-6S14-12S7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S14-12S7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
983-6S14-12S7-L.pdf
Availability of 983-6S14-12S7-L
QUANTITY
983-6S14-12S7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S14-12S7-L
Internal Part NumberEIS-983-6S14-12S7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S14-12S7-L
Related Links983-6S1, 983-6S14-12S7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S14-12S7-L Details Description
Related parts for 983-6S14-12S7-L
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
BLACK HOOK datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf